Joulukuussa 2012 avattu maailman suurin Angry Birds -sisäaktiviteettipuisto laajentaa Vuokatin monipuolista matkailutarjontaa entisestään ja tarjoaa tekemistä koko perheelle.
Sisäaktiviteettipuiston 8 700 neliöstä löytyy liikuntaelämyksiä ja mukavaa tekemistä kaikenikäisille säästä riippumatta. Puistossa perinteiset liikuntalajit yhdistyvät uusimpaan teknologiaan. Angry Birds -teema näkyy puistossa muun muassa seikkailuradoilla, Angry Birds Townin liikennepuistossa, tyttölintu Stella's Playgroundissa ja pahojen possujen softball-alueella.
Sisäaktiviteettipuistoon avautuu myös monipuolinen harjoittelu- ja harrastusympäristö freestyle-lajeista kiinnostuneille. Vuokatti Freestyle Hallin reilun 1 000 neliömetrin tiloissa on lukuisia skeittiramppeja ja mahdollisuus tutustua turvallisesti muihinkin lajeihin, kuten parkouriin ja kiipeilyyn. Taitoja voi kehittää myös lumilaudan tai suksien päällä Suomen ensimmäisessä Snowflex-sisähyppyrimäessä.
Puiston palvelutarjontaa täydentävät suolaisen ja makean nälän sammuttava kahvila-ravintola, Angry Birds -tuotteita myyvä Angry Birds Shop sekä street-lajien välineistöön erikoistunut Freestyle-myymälä.
Lue lisää:
Vuokatinrinteet
Sotkamo-Vuokatti Latuinfo
kertoo ajantasaisen latutilanteen Vuokatissa ja Sotkamossa.